Ta strona używa plików cookies zaakceptuj | polityką prywatności.

RSS Z ostatniej chwili

Wiadomości z ostatniej chwili

W trosce o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży

21 października 2021 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu
17146_a

Pielęgniarki oraz ratownicy medyczni pracujący w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym oraz na Izbie Przyjęć Ogólnej zorganizowali w Placówce Wsparcia Dziennego w Kusicach (gm. Malechowo) warsztaty edukacyjne dla dzieci i młodzieży.

Zajęcia zostały zorganizowane pod hasłem: „Nie biorę, ale wiem, co robić”. Uczestnicy spotkania mieli okazję przećwiczyć różne sytuacje, m. in. symulację z udziałem osoby pod wpływem narkotyków i dopalaczy. - Ważne jest, by młodzi ludzie mieli świadomość, jak groźne dla ich życia i zdrowia są różnego rodzaju używki, ale też, by wiedzieli, jak reagować, co robić, gdy w ich otoczeniu znajdzie się osoba odurzona alkoholem albo dopalaczami – mówi Aleksandra Rogala, pielęgniarka oddziałowa w SOR.

Podczas zajęć pracownicy medyczni z koszalińskiego Szpitala zaprezentowali również, jak należy prawidłowo udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Pokazali również, jak wygląda wyposażenie karetki. Młodzież - w podzięce za spotkanie - przygotowała dla medyków niespodziankę, mianowicie pyszny tort.

Fot. SWK


Tablica pamięci Berthy von Massow, przełożonej Zgromadzenia Diakonis Salem

13 października 2021 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu
17101_20

Na budynku administracji Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie została odsłonięta tablica poświęcona pamięci Berthy von Massow, przełożonej Zgromadzenia Diakonis Salem, która była założycielką Szpitala w Koszalinie.

Inicjatorem, a zarazem organizatorem wydarzenia było Koszalińskie Towarzystwo Społeczno – Kulturalne, które zajmuje się poznawaniem i propagowaniem tradycji oraz dziedzictwa historycznego Koszalina. W uroczystości uczestniczyły m. in. przedstawicielki Zgromadzenia Diakonis Salem z niemieckiego Minden – przełożona Andrea Brewitt oraz siostra Ira Lichte.

  • Siostra Bertha von Massow to niewątpliwie postać zasłużona dla Koszalina – mówił podczas uroczystości Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. - Była inicjatorką budowy Szpitala w Koszalinie, który 1 grudnia 1913 roku przyjął pierwszego pacjenta. Jej determinacja w dążeniu do celu sprawiła, że po wielu latach w tym miejscu istnieje okazały kompleks szpitalny. Wtedy Szpital był w stanie przyjąć ponad stu pacjentów. Na przestrzeni lat placówka rozwijała się i rozbudowywała. Obecnie przyjmujemy rocznie 300 tys. pacjentów. Obszar działania Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie to przede wszystkim teren województwa zachodniopomorskiego, ale przyjmujemy również pacjentów z sąsiednich województw. Skala naszego działania jest ogromna – populacja, którą obsługuje Szpital, to aż 600 tys. mieszkańców.

Po odsłonięciu tablicy uczestnicy spotkania wzięli udział w konferencji zorganizowanej w Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie; w tej części wzięli również udział studenci PWSZ, którzy mieli okazję poznać historię koszalińskiej lecznicy. O tym, jak Szpital Wojewódzki mocno się rozwinął w kolejnych latach i rozbudował w swoim wystąpieniu mówił dyrektor Szpitala Andrzej Kondaszewski.


Jeszcze bardziej precyzyjna i bezpieczna radioterapia w Koszalinie

01 października 2021 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu
17072_affidea_alignrt_radioterapia_1_

Pacjenci onkologiczni z Koszalina zyskali dostęp do nowoczesnej technologii wspierającej radioterapię. System, z którego mogą korzystać na NFZ w Międzynarodowym Centrum Onkologii Affidea Koszalin, które działa na terenie Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, pozwala na precyzyjne pozycjonowanie i monitorowanie ułożenia pacjenta w czasie napromieniania.

Nowoczesna technologia w znaczący sposób zwiększa dokładność dostarczanej dawki i korzystnie wpływa na efekty leczenia. A co najważniejsze - chroni narządy sąsiadujące z napromienianymi obszarami, czyli np. serce i płuca w przypadku leczenia raka lewej piersi.

Radioterapia to jedna z najskuteczniejszych metod walki z nowotworami. Jej celem jest nie tylko skuteczne wyleczenie zmiany nowotworowej, ale również ochrona zdrowych tkanek i bezpieczeństwo pacjenta podczas leczenia, co zapewniają nowoczesne rozwiązania i specjalistyczna aparatura.

System AlignRT®, w który wyposażone zostało Międzynarodowe Centrum Onkologii Affidea Koszalin, wspomaga pozycjonowanie pacjenta przed rozpoczęciem leczenia i kontroluje jego ułożenie podczas terapii. To rozwiązanie z zakresu SGRT (Surface Guided Radiation Therapy - Radioterapia Sterowana Obrazem Powierzchni Ciała Pacjenta), co oznacza, że w czasie rzeczywistym porównywany jest obraz powierzchni ciała pacjenta w stosunku do jego ułożenia wskazanego na tomografii komputerowej, która jest podstawą planowania leczenia.

– Jeśli podczas napromieniania pacjent poruszy się na stole terapeutycznym, przekraczając założony, kilkumilimetrowy zakres tolerancji, system automatycznie informuje o niezgodności ułożenia i zatrzymuje wiązkę promieniowania. Dzięki AlignRT® możliwe jest precyzyjne odtworzenie pozycji pacjenta bez potrzeby użycia dodatkowej dawki promieniowania jonizującego. System ten jest więc bezinwazyjny i w pełni bezpieczny dla pacjenta – mówi lek. Marcin Białas z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Koszalin.

Technologia śledząca ułożenie pacjenta znajduje zastosowanie szczególnie w przypadku chorych na raka piersi, zwłaszcza w nowotworach piersi lewej. Dzięki systemowi AlignRT® możliwe jest zastosowanie techniki napromieniania na głębokim wdechu (DIBH), co zapewnia zmniejszenie dawki otrzymywanej przez serce i płuca, które są narażone na ekspozycję promieniowania jonizującego. W konsekwencji minimalizowane jest prawdopodobieństwo wystąpienia m. in. powikłań kardiologicznych, np. choroby niedokrwiennej serca i pulmonologicznych np. popromiennego zapalenia płuc. System wspiera również leczenie nowotworów piersi prawej oraz innych nowotworów zlokalizowanych w obrębie klatki piersiowej.

– Zależy nam na zapewnieniu naszym pacjentom dostępu do nowoczesnej aparatury pozwalającej na najwyższą precyzję i skuteczność leczenia. Pomimo pandemii nieprzerwanie dbamy o rozwój i jeszcze lepszy standard terapii pacjentów onkologicznych, czego przykładem jest niedawna instalacja systemu AlignRT®– mówi lek. Marcin Białas z Międzynarodowego Centrum Onkologii Affidea Koszalin.

Affidea to międzynarodowa sieć nowoczesnych centrów diagnostycznych oraz radioterapii onkologicznej z onad 20-letnim doświadczeniem. Działa obecnie w 16 europejskich krajach. W Polsce specjalizuje się w diagnostyce obrazowej (m. in. rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa, czy pozytonowa tomografia emisyjna), a także kompleksowej opiece nad pacjentami onkologicznymi, z której mogą oni korzystać w Affidea Międzynarodowych Centrach Onkologii.


4 października Światowy Dzień Onkologii

29 września 2021 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu
17059_3_3_

Szpital Wojewódzki w Koszalinie inwestuje w sprzęt do badania mieszkanek regionu. Lecznica zaprasza panie na darmowe kontrole.

Szpital Wojewódzki im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie, dzięki wsparciu Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, zakupił przystawkę do wykonywania biopsji stereotaktycznej. To pozwoli na prowadzenie pogłębionej diagnostyki w kierunku nowotworu piersi.

Zakup przystawki, która stanowi doposażenie zakupionego wcześniej nowoczesnego mammografu cyfrowego, był możliwy w ramach pomocy finansowej w wysokości 222.750 złotych udzielonej przez Województwo Zachodniopomorskie na rzecz Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Umowa na dotację została zawarta między stronami w kwietniu tego roku; podpisali ją wówczas Wicemarszałek Województwa Tomasz Sobieraj oraz Dyrektor Szpitala Andrzej Kondaszewski.

Aktualnie, po rozstrzygniętym przetargu, Szpital czeka na dostarczenie i uruchomienie urządzenia. - Przystawka pozwoli na prowadzenie pogłębionej diagnostyki nowotworu piersi u kobiet – wyjaśnia Hanna Symonowicz, Koordynator Oddziału Onkologii i Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie i Kierownik Przychodni Onkologicznej w SWK.

Szpital czyni też starania, by pozyskać do Przychodni Onkologicznej nowy aparat USG, który służyłby do badań. Dzięki tej dodatkowej inwestycji Przychodnia Onkologiczna byłaby w pełni wyposażona w nowoczesny sprzęt do diagnostyki nowotworów.

Przypomnijmy, w ubiegłym roku Szpital Wojewódzki w Koszalinie oddał do użytku nowy mammograf cyfrowy, który został zamontowany w Przychodni Onkologicznej, gdzie służy pacjentkom z Koszalina i regionu. Inwestycja została zrealizowana w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych (zadanie: Zakup aparatury diagnostycznej dla wczesnego wykrywania nowotworów – mammografy na rok 2019). Została sfinansowana ze środków: Ministerstwa Zdrowia (462.311,06 zł), Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego (450.000 zł) oraz Fundacji „Pokonać Raka” (200.000 zł). Koszt własny Szpitala wyniósł 36.835,94 złotych.

Ponadto, ze środków budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, została przeprowadzona modernizacja pomieszczeń Pracowni Mammografii oraz zostało zakupione dodatkowe wyposażenie (sprzęt komputerowy, drukarki, meble itp.).

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi. Warto przy tej okazji przypomnieć, że pacjentki mogą badać się za darmo w Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie – tu mogą skorzystać z darmowego badania piersi przy pomocy cyfrowego mammografu i to przez cały rok.

  • Zapraszamy panie z Koszalina, ale też z okolicznych miejscowości, z całego regionu. Badanie mammograficzne warto wykonywać raz na dwa lata - mówi Hanna Symonowicz, Koordynator Oddziału Onkologii i Chemioterapii w Szpitalu Wojewódzkim w Koszalinie i Kierownik Przychodni Onkologicznej w SWK. - Ponadto dla pań w wieku 50 – 69 lat badania te są wykonywane bez skierowania.Wystarczy zadzwonić, umówić się na wizytę, zabrać dowód osobisty, maseczkę, a także ostatnie zdjęcia i zgłosić się w umówionym dniu do Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie, gdzie działa nasza Pracownia Mammograficzna, w której mamy do dyspozycji nowoczesny sprzęt. Badanie jest bezbolesne. Badania są prowadzone bez względu na pandemię, z zastosowaniem reżimu sanitarnego. Jest bezpiecznie. Zapraszam. I przypominam - szybkie rozpoznanie choroby to większe szanse wyleczenia – dodaje doktor Symonowicz.

Przypomnijmy ponadto, że 4 października przypada Światowy Dzień Onkologii. To także dobra okazja do tego, by mówić o profilaktyce i o regularnych badaniach. Wczesne wykrycie to większe szanse na przeżycie!

Na zdjęciu:

Nowy mammograf cyfrowy, który w ubiegłym roku został zamontowany w Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej w Koszalinie; w październiku zostanie on dodatkowo wyposażony w przystawkę do biopsji stereotaktycznej.

Telefony do Przychodni Onkologicznej przy ul. Orlej 2 w sprawie rejestracji to: 94 346 00 18; 346 00 33.


ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT - Badanie rocznego sprawozdania finansowego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie za lata 2021 i 2022

28 września 2021 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu

ZAPROSZENIE DO SKŁADANIA OFERT Badanie rocznego sprawozdania finansowego Szpitala Wojewódzkiego im. Mikołaja Kopernika w Koszalinie za lata 2021 i 2022 wraz ze sporządzeniem pisemnej opinii oraz sprawozdania niezależnego biegłego rewidenta z badania sprawozdania finansowego.

Szczegóły w załączniku.


Poradnia Logopedyczna

09 sierpnia 2021 Autorzy: Dział Jakości i Marketingu

Informujemy, że od dnia 27.07.2021 r. Poradnia Logopedyczna czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-14:00. Poradnia znajduje się w budynku "I", przy gabinecie fango. Telefon kontaktowy: 94 34 88 916. Logopeda: mgr Emilia Pietrzak.


Szpital Wojewódzki w Koszalinie 2002 - 2022 (c)